top of page

Авіація Росії-загроза НАТО: Су-24 використання, втрати, можливості



Сьогодні ми почали нове серійне дослідження спрямоване на повноцінне оцінювання російських запасів озброєння як до початку повномасштабного вторгнення, так й на теперішній час та являється частиною з циклу «Авіація Росії-загроза НАТО». В дослідженні ми будемо намагатись оцінити наступні аспекти:

● Реальну ситуацію в російських ВКС та авіації ВМС РФ стосовно стану літаків та кількістю боєздатних

● Втрати літаків відносно типів від 2022 року

● Перспективи, оцінка використання в бойових діях



В першій частині ми розглянемо фронтовий бомбардувальник Су-24(М/МР).

Зміст частини:

  1. Розподіл літаків після розпаду СССР, стан справ в 2021 році.

  2. Втрати та ситуація після 2022 року, наявна кількість.

  3. Використання в 2024, перспективи на 2025 році.

  4. Підсумок.

 

су-24

Після завершення Другої світової війни Радянський Союз активно почав змінювати підхід стосовно використання авіації в бойових діях, почались «реформи», прийняття на озброєння нових зразків техніки.


В 80-тих російський повітряний флот мав великий потенціал, крім доволі сучасних літаків, як на той час, СССР мав швидкі темпи будівництва нових, одразу декількох моделей одночасно.


Після розвалу радянського союзу та виведення військ з Європи, а по-факту й більшості країн азії (колишніх учасників ссср). Росія успадкувала настільки великі запаси літаків, що на утилізацію застарілих бортів їй було потрібно 15 років!


В мережі не так багато інформації про кількість озброєння яке дісталось росії, й в більшій мірі часто джерела розходяться в оцінках. Ми вирішили трішки змінити підхід, нам вдалось встановити повний список підрозділів та місць їх базування, а також розподілити їх відносно територі, з даними ви можете ознайомитись за наступним посиланням:


Загалом за нашими оцінками росіянам дісталось біля 600 бомбардувальників Су-24/Су-24М та понад 100 (близько 120) Су-24МР.


 Основні відмінності Су-24М від Су-24 полягали в оновленні навігаційно-атакувальної системи ПНС-24М Тигр та іншої радіонавігаційної апаратури, покращення засобів протидії, тощо. Особливо важливою з яких була система лазерної вказівки “Кайра-24М”, яка розширила номенклатуру ракетно-бомбового озброєння літака. Літак має систему дозаправки в повітрі. Серія М випускалася з 1978 року.


Су-24МР являв собою розвідник, штурмова авіоніка якого була замінена на РЛС бокового огляду БКР-1 Багнет, апаратуру телевізійної розвідки “Аіст-М”, лазерної розвідки - “Шпиль-2М”, інфрачервоної - “Зима” та радіотехнічної - “Тангаж”. Також були встановлені панорамні аерофотоапарати та прилади радіаційної розвідки. Літак має змогу використання ракет типу Р-60, для самозахисту. Перший прототип злетів в 1980 році.


Довідка:

Для тих кому цікаво представляєм табличку оцінювання виробництва даної моделі бомбардувальників представленій в книзі «История отечественной авиапромышленности. Серийное самолетостроение,. 1910-2010 гг. / Под общ. ред. Д.А. Соболева».

 

графік

 

Цю та інші книги ви можете почитати в нашій бібліотеці (для отримання доступу звертайтесь до адміністрації).


За деякими оцінками Су-24 складали 16% всього авіаспадку росії від радянщини, проте вже тоді частина літаків була не придатна до використання або ж стара, тому її відправляли на утилізацію на так звані Бази Зберігання Авіаційних Засобів. Найбільшу з них ви можете оцінити на фото:


база зберігання

Це російська база зберігання в місті Чебеньки в 2003 році, загалом на фото понад 100 Су-24 (потім практично всі вони зникли).


На форумах колишніх льотчиків ми знайшли інформацію, про утилізацію мінімум 50 бортів до кінця 90-х.


До 2016 року з озброєння були зняті всі Су-24 «без букви», через аварійність (150+ аварій).

 

графік

Загалом на базах зберігання ситуація виглядає наступною:

На зберіганні знаходилось близько 100 бортів, ще до 100 можуть бути розміщені в ангарах (ситуація станом на 21 рік).




Дослідження наявного бойового парку Су-24


До початку повномасштабного вторгнення російський авіаційний парк активно переозброювався на Су-34. Ситуація по у комплектації літаками підрозділів:


графік

Всі дані були взяті з відкритих джерел, а також не включають російську базу Хмеймім.

Загалом на озброєнні перебувало 135-140 машин.


Що ж до наявного парку на супутникових знімках ми виявили наступне:


графік

Загалом 120-133 машини, з врахуванням відстійників 161 машина. Фактично близько 30% були не боєздатними.




Втрати та ситуація після 2022 року:


На початок вторгнення російське військове угрупування бомбардувальників Су-24 в середньому включало до 50 бомбардувальників Су-24М, зокрема мінімум 2 бомбардувальники були використані в наступі на Київ. Слід також додати що в основному було використане угрупування яке було біля наших кордонів ще до початку перекидання російських військ в кінці 21 початку 22 року.


Перші втрати (підтверджені) ці бомбардувальники понесли в середині 2022 року:


9 серпня зі складу 43-ї окремої бригади Росії були знищені на авіабазі Саки, Новофедерівка, Крим, під час повітряної атаки українських збройних сил.4 Су-24М/МР знищено, 2 пошкоджено.  Ці бомбардувальники використовувались в Таврійському та Кримському ОР.


Після завершення 22 року, стабілізаційні заходи на лбз, росіяни використовували Су-24М в основному тільки на Донецькому напрямку де й проводять наступи:


На вересень 2023 року ситуація по літаках була наступною:


Су-24 на мапі

Сіверський та Слобожанський ОР:

● Липецьк 2 Су-24

● Бутурліновка 1 Су-24


Донецький ОР:

● Міллєрово 3 Су-24

● Морозовськ 3 Су-24

● Маріновка 14 Су-24


Таврійський й Кримський район:

● Саки 8 Су-24

● Гварідійське 5 Су-24

● Ейськ 4 Су-24

 

Слід також додати, що мінімум 6 бортів були передані в користування бійців ПВК «Вагнер»  в листопаді 2022 року зі складу 11 авіаполку (Мариновка), та в подальшому саме вони й понесли більшість бойових втрат:

●  2 грудня 2022 року в районі Бахмута Донецької області був збитий літак ВПС РФ Су-24М п/п RF-93798, код 48 синій. Загинули обидва члени екіпажу - пілот Олександр Антонов і штурман Володимир Нікішин. Вони працювали на ПВК «Вагнера».

● Су-24М ВПС РФ п/п RF-92025, 48 синій (ex 21 білий) 37-го змішаного авіаційного полку збитий в районі міста Соледар Бахмутського району Донецької області. Ймовірно, хвостове оперення було переміщено з місця аварії та скинуто в Соледар, де його знімали. Вперше відео було опубліковано 6 листопада 2023 року. Ймовірно, літак збили 3 грудня 2022 року.

● 13 лютого 2023 року російський літак Су-24М з/п RF-93799, код 45 синій, був пошкоджений ударом з ПЗРК «Піорун» над Бахмутом Донецької області. Екіпажу (як повідомляється, працював на ПВК «Вагнер») вдалося посадити палаючий літак назад на базу.

● 29 березня 2023 року українські війська збили реактивний літак ВПС Росії (як повідомляється, Су-24) в районі Бахмута Донецької області. Принаймні один член екіпажу, Федір Попелюк, не вижив. Працював на ПВК «Вагнера».


Остання військова втрата Су-24М була 5 грудня 2023 року над Чорним морем в районі острова Зміїний. Повідомляється, що була використана система SAM Patriot. Обидва члени екіпажу, серед яких капітан Євгеній Батерин 37-го змішаного авіаційного полку, не вижили.

 

Загалом підтверджені втрати літаків становлять 10 Су-24  знищених та 3 пошкоджених літаки.

Станом на кінець 23 року, ситуація виглядала наступною:


кількість су-24 на аеродромах рф

Нам вдалось ідентифікувати на аеродромах усього 130 бомбардувальників (разом з відстійниками), що становить різницю між довоєнними цифрами в 29 літаків (разом з відстійниками). Що ж до конкретно робочих бортів різниця становить 22 од (для конкретних організацій або ж журналістів та колег розслідувачів готові надати матеріали та більш конкретнішу інформацію).




Використання протягом 2024-2025 року


Через стабілізацію ЛБЗ, підсилення ППО та нових можливостей які з’явились в СО України, можливість застосування Су-24 в якості фронтового бомбардувальника зник, зокрема через спектр озброєння та його дальність, оскільки для їх використання бомбардувальнику потрібно входити в зону дії нашої ППО:


можливості застосування озброєння су-24

Залишається можливість нанесення вогневого ураження виключно ракетами, ефективність та регулярність їх застосування ми можемо оцінити з діаграми яку показав Олександр Сирський 20 серпня:


графік

За нею ми можемо оцінити, що до 20 серпня 2024 року було використано 1547 КАР Х-25,29,31,31,35,58,59,69,  частину з яких може запускати Су-24М.

Ефективність збиття в такому випадку становила 4.5:1

Доцільність ударів та точність: 3,6:1.


Протягом 2024 року противник використовував ці літаки зокрема для ведення розвідки на фронті та виявлення БЕК в акваторії Чорного моря для подальшого їх знищення.


Протягом 2023-2024 року противник виконав мінімум 70 вильотів для ведення розвідки.




Підсумок:


В 2025 році літак буде виконувати обмежену кількість операцій, причини були зазначені вище. Можливо росіяни будуть намагатись адаптувати Су-24 під використання УМПК (така можливість є). За нашою оцінкою противник втратив до 20 літаків даного типу (оцінка зроблена на основі супутникових знімків), за Osint 10. Кількість літаків Су-24 які перебувають на зберіганні близько сотні, дає можливість компенсовувати ці втрати. Через великі втрати Су-34 росіяни зупинили переозброєння полків з Су-24. Для повного переозброєння, росіянам необхідно близько 7 років.

 

 

2 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Підтримати проєкт

giphy.gif
logo

Військовий Віщун - розвідувально-аналітична платформа, що збирає та аналізує дані про армії світу та України, включаючи їх військовий потенціал

  • Telegram
  • X (twitter)

Дякуємо за підписку :)

Copyright 2024 (c) Військовий Віщун

bottom of page